Shumë gra, ndjejnë flokët e tyre më të trashë në rreth 15 javë e para të shtatzënisë. Kjo nuk është për shkak se çdo fije floku bëhet më e trashë, por sepse flokët qëndrojnë më gjatë në fazën e rritjes së ciklit të tyre, që do të thotë se më pak qime bien se zakonisht. Kështu shpjegon mjekja dermatologe Blerta Gjoni.

Në një intervistë për Bebja.com, Blerta Gjoni thotë se rënia e flokëve e lidhur me hormonet nuk është asgjë për t’u shqetësuar, pasi në përgjithësi zgjidhet brenda më pak se gjashtë muajsh. Si rezultat, nuk do të përjetoni rënie të përhershme të flokëve.

Mjekja treon se përdorimi i shampove më të mira të sigurta shampo delikate me formula qetësuese, përbërës natyralë dhe aroma delikate për shtatzëninë është një domosdoshmëri gjatë kësaj kohe të veçantë, pasi ato jo vetëm që u japin flokëve tuaj një dozë të shkëlqyer hidratimi dhe ushqimi, por gjithashtu e mbrojnë efektet e kimikateve të ashpra.

Intervista e plotë:

Çfarë i bën flokët të shëndetshëm gjatë shtatzënisë?

Shumë gra, ndjejnë flokët e tyre më të trashë në rreth 15 javë e para të shtatzënisë. Kjo nuk është për shkak se çdo fije floku bëhet më e trashë, por sepse flokët qëndrojnë më gjatë në fazën e rritjes së ciklit të tyre, që do të thotë se më pak qime bien se zakonisht. Kjo është për shkak të rritjes së hormonit të estrogjenit në organizmin e shtatzënës.

A e bën shtatzëninë më keq Hashimoto-n?

Megjithatë, ka gjithashtu të ngjarë që gratë shtatzëna me tiroiditin e Hashimotos mund të përjetojnë një përkeqësim klinik në periudhën pas lindjes me përkeqësim të mëtejshëm të rezervës së tyre tiroide gjë që ndikon po ashtu dhe në rënien e flokut dhe në këto raste duhet konsultuar si nga endokrinologu po ashtu edhe nga dermatologu që përcakton terapi për forcimin e flokut.

Në cilin muaj bien flokët gjatë shtatzënisë?

Ne e quajmë fazën telogen effluvium, kjo fazë mund të shfaqet herët në shtatzëni ose mund të shfaqet në fillim të tremujorit të dytë ose pas lindjes. Rënia e flokëve e lidhur me hormonet nuk është asgjë për t’u shqetësuar, pasi në përgjithësi zgjidhet brenda më pak se gjashtë muajsh. Si rezultat, nuk do të përjetoni rënie të përhershme të flokëve.

Çfarë shampo mund të përdor në shtazani?

Flokët e butë dhe me shkëlqim mund të jenë një nxitës i humorit gjatë shtatzënisë. Përdorimi i shampove më të mira të sigurta shampo delikate me formula qetësuese, përbërës natyralë dhe aroma delikate për shtatzëninë është një domosdoshmëri gjatë kësaj kohe të veçantë, pasi ato jo vetëm që u japin flokëve tuaj një dozë të shkëlqyer hidratimi dhe ushqimi, por gjithashtu e mbrojnë efektet e kimikateve të ashpra. Ndryshimet kryesore gjatë shtatzënisë mund të ndikojnë në strukturën natyrale dhe shkëlqimin e flokëve tuaj. Ju mund të përjetoni rënie të flokëve dhe ndryshime të tjera në ciklin tuaj të rritjes së flokëve. Kujdes duhet ndaj shampove me të ashpër si paraben mund të çojë në rritje të ndjeshmërisë të scalpit të kokës që mund t’i bëjnë flokët tuaj të jen të thatë dhe pa shkëlqim.

Si fillim të pyetjeve: Gjatë shtatzënisë, nivelet e estrogjenit rriten, duke bërë që trupi të mbajë flokët që zakonisht kanë dhe fazën e rënies. Pas lindjes, nivelet e estrogjenit zvogëlohen në nivelet e para shtatzënisë dhe flokët e tepërt bien. Rënia e flokëve është e përkohshme dhe flokët tuaj duhet të kthehen në normalitet e tyre para shtatzënisë deri në ditëlindjen e parë të fëmijës suaj.

A është mirë të lyhen flokët pas lindjes?

Varet nga rrethanat e secilit individ, por ju mund t’i lyeni flokët në mënyrë të sigurtë pasi t’i keni kthyer stilit tuaj normal të jetës pas lindjes. Megjithatë, lindja do të ndikojë në strukturën e trupit tuaj, prandaj sigurohuni që të bëni një test patch përpara se të lyeni flokët.
Mirëmbajtja e flokëve gjatë shtatzënisë

Nuk duhet të keni nevojë të ndryshoni shampon, kondicionerin, shkumën ose rutinën e tharjes se flokut gjatë pritjes, përveç nëse përdorni shampo kundër zbokthit me recetë. Bisedoni me dermatologun, sepse disa shampo nuk mund të përdoren gjatë shtatzënisë. “Shampo antifungale me recetë zakonisht është në rregull por shampoja me ac salicilik duhet të vihet në dijeni dhe obseter gjinekologu juaj.

* Ky është artikull ekskluziv i Bebja.com, që gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Bebja.com” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.