Ushqyerja

Si ndikon konsumimi i peshkut tek fëmijët me astmë

Sipas një hulumtimi nga një grup shkencëtarësh nga Universiteti Trobe në Melburn (Australi) dhe Universiteti i Athinës (Greqi), një dietë mesdhetare e pasur me peshq të yndyrshëm, si salmoni, skumbri dhe sardelet, përmirëson funksionin e mushkërive te fëmijët 6 muajsh dhe prandaj ul simptomat e…

Si të ushqehem gjatë shtatzënisë?

Nënat shtatzëna duhet të kujdesen që dieta e tyre të jetë e pasur me nutrientët e duhur që të sigurojnë vlerat ushqimore të duhura për veten dhe për fetusin e tyre. Ato gjithashtu duhet të kujdesen që organizmi i tyre të jetë i shëndetshëm për…

Si të veprojmë kur fëmija nuk ha perime?

Fëmija nuk ha perime? Është e zakonshme, fëmijët dhe perimet nuk janë gjithmonë në marrëdhënie të mirë. Faji mund të jetë i shijes së hidhur të shumë perimeve, por edhe i prirjes së pakët të nënave për t’i sjellë fëmijët në tavolinë. Fakti është se…

Arsyet perse duhet t’i jepni mango bebave tuaj

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike. Tretja: Mango përmban biokimikate dhe enzima si terpen, estere dhe aldehide që ndihmojnë në nxitjen e tretjes. Është e…

Menu javore për bebe +7 muajsh

Çfarë duhet të hanë fëmijët për mëngjes, drekë apo darkë? Po ndërmjet vakteve kryesore?Ja një menu javore që mund t’ju ndihmojë. Disa ditë më parë mundëm të realizonim një material të ngjashëm për vogëlushë +6 muajsh ndërsa sot, në vazhdimësi të këtij proçesi, bazuar në…

Është alergji apo intolerancë?

Intoleranca ushqimore i referohet vështirësisë së tretjes së disa lloje ushqimesh. Është e rëndësishme të kuptohet që intolerance ushqimore ndyshon shumë nga alergjia e ushqimeve. Alergjitë nga ushqimet nxisin sistemin imunitar, ndërkohë që intoleranca ushqimore nuk e bën këtë. Disa persona vuajnë nga problmet me…

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.