Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike.

Tretja: Mango përmban biokimikate dhe enzima si terpen, estere dhe aldehide që ndihmojnë në nxitjen e tretjes. Është e pasur me fibra, dhe kështu ndihmon në trajtimin e kapsllëkut.

Shikimi: Mango e pjekur është burimi më i mirë i vitaminës A, e cila është e nevojshme për zhvillimin e shikimit të fëmijës suaj. Fruti gjithashtu ka vitaminë C dhe B, hekur, kalium dhe proteina.

Anti-mikrobike: Mango promovon funksionin epitelial në trup dhe ndihmon në uljen e sulmeve mikrobike siç janë ftohja e zakonshme, sinusiti dhe riniti. Ky frut me aciditet të ulët nuk i shton refluksin foshnjave.

Imuniteti: Mangot janë të pasura me beta karoten. Karotenoidet ndihmojnë në largimin e radikaleve të lira nga trupi, duke ndihmuar në rritjen e niveleve të imunitetit. Fruti luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Zhvillimi i trurit: Konsumi i mangos përmirëson funksionimin e trurit, pasi është i pasur me vitaminë B6. Ky frut përmban gjithashtu acid glutamine që ndihmon në përmirësimin e kujtesës dhe përqendrimit të foshnjës.
Vlerat ushqyese të manogs

100 gramë mango përmbajnë këto vlera:

Ujë 83.46g

Energji 60kcal

Proteina 0.82g

Yndyra 0.38g

Karbohidrate 14.98g

Fibra 1.6g

Sheqer 13.66g

Kalcium 11mg

Hekur 0.16mg

Magnes 10mg

Fosfor 14mg

Kalium 168mg

Vitaminë C 36.4mg

Folate 43 mg

Vitaminë A 54 mg

Vitaminë K 4.2 mg

Alergjia e bebeve nga mango

Duke qenë se mangot janë fruta tropikale, ato kanë tendencë të jenë alergjike për foshnjat e vegjël. Kështu, ato nuk janë një ushqim i shkëlqyeshëm si ushqim i parë. Pediatrit sugjerojnë të prisni deri në moshën tetë muajshe për të ofruar ndonjë ushqim tropikal.

Reagimet alergjike janë të rralla dhe nuk janë vdekjeprurëse. Ato janë tipike dermatologjike. Nëse foshnja ka një reagim atopik ndaj mangos, ai mund të ketë një skuqje rreth gojës.

Alergeni gjendet në lëkurën e mangos më shumë sesa brenda frutit. Skuqjet zhvillohen nëse një person alergjik vjen në kontakt me lëkurën e mangos. Ngrënia e pulpës së mangos mund të mos provokojë një skuqje.

Nëse familja juaj ka një histori të alergjisë ndaj mango apo arrorët, kujdesuni kur i jepni frutin fëmijës suaj.

Gjithashtu, përmbajtja e lartë e fibrave në mango mund të shkaktojë diarre nëse sistemi tretës i foshnjës nuk është mjaft i formuar.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.