Nena

Fytyra juaj mund te acarohet dhe te mbushet me pucrra. Tani do te ishte mire te filloni kursin e lindjes, i cili do tj’u pergatise ju dhe partnerin tuaj me mire per kete udhetim qe keni nisur. Ky kurs do t’ju ndihmoje gjithashtu te organizoheni sa me mire pas ardhjes se bebes.

Simptomat:

Pështymë e tepërt. Mund të vëreni më shumë pështymë se zakonisht, duke shoqëruar shpesh të përzierat dhe të vjellat e mëngjesit. Mund të duket e çuditshme, por kjo është vetëm një pjesë tjetër e çuditshme, por normale e shtatzënisë për shumë gra.

Dëshirat apo neveritë për ushqim. Preferencat tuaja ushqimore dhe toleranca ndaj aromave mund të ndryshojnë gjatë kësaj kohe dhe këto ndryshime ka shumë të ngjarë të shkaktohen nga hormonet.
Të përzierat. Nga të gjitha simptomat e kësaj jave, të vjellat në mëngjes mund të jenë më të këqijat. Për fat të mirë, për shumë gra ka të ngjarë të zhduken gjatë tremujorit të dytë.

Diarreja. Në javën e shtatë, diarreja zakonisht nuk është asgjë për t’u shqetësuar. Mund të jetë një nga simptomat gastrointestinale (si kapsllëku ose dispepsia) që mund të përjetoni për shkak të luhatjeve të hormoneve.

Sekrecione vaginale. Sekrecionet ​​e lehta në javën e shtatë të shtatzënisë konsiderohen normale, veçanërisht pas seksit. Nëse vëreni gjakderdhje më të rëndë, telefononi ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor.

Ngërçe. Nëse ndjeni ngërçe të lehta, ajo që po përjetoni është mjaft normale. Mitra juaj po zgjerohet, kështu që duhet të priten disa shqetësime. Nëse ngërçi është i rëndë ose afatgjatë, ose nëse ndjeni dhimbje të ndryshme nga ngërçet, telefononi mjekun tuaj.

Lodhja. Mund të vazhdoni të ndiheni të rraskapitura këtë javë. Nivelet tuaja të hormonit progesteron po rriten shpejt dhe është ky hormon që mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumura. Prandaj, përpiquni të kujdeseni mirë për veten duke pushuar sa më shpesh të mundeni.

Bebi

Gjatesia e bebes gjate kesaj jave varion nga 9-11 mm. Do te shfaqen organet gjenitale (por nuk do te jete e mundur te dallohet gjinia) si dhe do te filloje te formohet kaviteti nazal.

Tashme ka nisur zhvillimi i njepasnjeshem i te gjithe organeve te bebit. Nese do ti nenshtroheni nje ekoje vaginale, do te degjoni rrahjet e zemres te bebit. Nuk eshte aspak e demshme kjo eko, prandaj nese mjeku juaj ju kerkon ta beni, pranoni pasi ai thjesht do te shikoje me mire embrionin.

Binjakët

Dy zemra te vogla qe rrahin brenda jush! Cfare emocioni.

Babai

Ju tani po mendoni edhe per seksin. Mund te keni nje raport intim me nje grua shtatzane? Sa e cuditshme mund t’ju duket! Qetesohuni! Vazhdoni te keni nje marredhenie normale, pervec rasteve kur jua ndalon mjeku.

Zakonisht ajo do te kete me pak deshire, por mos lejoni qe kjo te krijoje problem ne raportin tuaj! Mendoni se eshte dicka kalimtare dhe mundohuni te komunikoni sa me shume me njeri-tjetrin, duke i shprehur deshirat tuaja seksuale.

Nese mendoni se marredhiet seksuale demtojne femijen, ne takimin e rradhes flisni me mjekun i cili do t’ju shpjegoje qe nuk keni arsye pse te mendoni kete.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.