Herë pas here, edhe nëna bën një pushim të merituar nga jeta familjare për një mbrëmje me mikeshat: kjo ndodh falë bashkëpunimit mes prindërve dhe nuk është vetëm një mundësi për t’u çlodhur për të, por edhe një mundësi e çmuar për babin që dëshiron të vërë në lojë imagjinatën për t’i bërë të veçanta këto momente me fëmijët!

Disa ide për një mbrëmje alternative:

Të luani kuzhinierë me babin mund të jetë vërtet shumë argëtuese: organizoni një darkë të thjeshtë për t’u përgatitur me ta, në mënyrë që të mund të argëtoheni në kuzhinë dhe për një herë të lejoni edhe të vegjlit të kontribuojnë, ndoshta duke gatuar biskota së bashku që mamaja t’i gjejë kur të kthehet.

Ngritja e një tende në dhomën e ndenjes bëhet sinonim i aventurës.

Përdorni disa karrige dhe rregullojini në një rreth ose katror: vendosni mbi to një batanije të madhe dhe fusni shumë jastëkë poshtë. Nëse keni një elektrik dore në shtëpi, mund të vendosni të hapni “poshtë kuvertës” për të lexuar librat tuaj të preferuar!

Të bësh një shfaqje për mamin mund të të bëjë heroin e tyre! Rreth moshës 5 vjeç, fëmijët fillojnë të duan të vendosin veten në vendin e të tjerëve dhe kanë një dëshirë të madhe për të shpikur histori dhe për t’i imituar ato. Nxirrni maskat (ose huazojuni atyre rrobat tuaja) dhe “provoni” një shfaqje që mami ta shohë të dielën e ardhshme.

Dalja në darkë mund të jetë një mënyrë e veçantë për të kaluar pak kohë me ta: mund t’i çoni në restorantin e tyre të preferuar ose për të ngrënë atë pica që është e famshme në të gjithë qytetin!

Por mos harroni të mbani një sy tek ora, veçanërisht nëse ata do të shkojnë në shkollë nesër, sepse është e rëndësishme të mos prishni rutinën e tyre!

Po sikur të bënim darkë televizive? Ja një propozim që fëmijët më të mëdhenj nuk do të jenë në gjendje t’i thonë jo: një film i mirë që keni dashur t’i shfaqni prej kohësh, një picë e prerë në copa dhe një tavolinë përpara divanit kthehet në një mbrëmje ndryshe nga e zakonshme.

Nëse shikimi i televizorit gjatë darkës nuk rekomandohet absolutisht, kur bëhet përjashtim nga norma, mund të jetë një festë e vogël dhe relaksuese, veçanërisht nëse dita ka qenë e ngarkuar dhe të gjithë ju ndiheni të përqafuar pranë njëri-tjetrit!

Është koha e gjumit: është e rëndësishme që fëmijët – pavarësisht përjashtimeve nga rregulli i mbrëmjes – të rifillojnë zakonet e tyre të pastrimit, pizhameve, përrallave dhe gjumit. Nëse nuk jeni të gjithë në shtëpi nesër, mos e teproni në momentin që do t’i futni në shtratin e tyre.

Një mbrëmje vetëm me fëmijët tuaj është një mundësi e shkëlqyer për të kultivuar marrëdhënien e nevojshme ekskluzive që duhet të jetë midis prindërve dhe fëmijëve: a keni kaluar tashmë një të tillë? Na tregoni si shkoi!

/Revista Psikologji

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.