Në javën e 10-të të shtatzënisë, ju jeni afër fundit të tremujorit tuaj të parë.

Ju mund të pyesni veten kur ato simptoma të bezdisshme të shtatzënisë së hershme do të fillojnë të zbehen ose do të bëhen gati për të ndarë lajmin tuaj të shtatzënisë me të tjerët, shkruan Very Well Family transmeton Gazeta Shneta.

Kjo javë shënon javën e fundit të foshnjës tuaj si embrion. Disa nga ngjarjet e mahnitshme që ndodhin brenda asaj jete të vogël këtë javë përfshijnë:

– Të gjitha organet kryesore të trupit të foshnjës kanë filluar të formohen.

– Hunda, goja dhe sytë e foshnjës po marrin formë.

– Sythat dhe kapakët e dhëmbëve po bëhen të dallueshëm.

– Gishtat dhe gishtrinjtë e këmbëve humbasin pamjen e tyre në rrjet dhe bëhen më të gjata.

– Qepallat vazhdojnë të rriten dhe po mbyllen.

– Veshët e jashtëm po formohen dhe lëvizin në vendin e tyre në kokë.

Simptomat tuaja të hershme të shtatzënisë ka të ngjarë të qëndrojnë për disa javë të tjera. Pra, ju ende mund të keni të bëni me nauze, lodhje, kapsllëk dhe urinim të shpeshtë.

Për më tepër, problemet e gjumit si ëndrrat e çuditshme dhe të gjalla mund të shfaqen gjithashtu.

Ju ndoshta jeni ende në lodhjen e tremujorit të parë. Ndërsa trupi juaj prodhon më shumë gjak dhe rrit rrjedhjen e gjakut nëpër trup, enët tuaja të gjakut zgjerohen.

Enët më të gjera të gjakut mund të ulin presionin tuaj të gjakut.

Midis presionit të ulët të gjakut dhe hormoneve të shtatzënisë (veçanërisht progesteronit), nuk është çudi që jeni të përgjumur gjatë ditës.

Kur të vije koha e gjumit, mund të përjetoni ëndrra të çuditshme. Shtatzënia është një kohë e mbushur me emocione dhe ëndrrat janë të lidhura me emocionet dhe mënyrën se si truri i përpunon ato.

Nëse vështirësitë e gjumit po bëjnë dëmin e tyre, ndërmerrni një hap aktiv në përmirësimin e modeleve tuaja të gjumit.

Filloni duke marrë parasysh zakonet tuaja të përditshme dhe duke vendosur një rutinë të qëndrueshme, të shëndetshme dhe qetësuese të mbrëmjes:

– Bëni pak ushtrime gjatë ditës; aktiviteti fizik i përditshëm mund t’ju ndihmojë të flini më mirë gjatë natës.

– Hani darkë të paktën dy orë para gjumit për të ndihmuar në eliminimin e çdo dispepsi dhe urth që lidhet me vaktin që mund t’ju mbajë zgjuar.

– Shijoni një pije pa kafeinë, por kufizoni lëngjet gjatë natës për të parandaluar zgjimin për urinim. (Mos harroni të pini mjaftueshëm gjatë ditës!).

– Merrni një dush të ngrohtë para gjumit për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe të përgatiteni për gjumë.

– Fikni televizorin, kompjuterin, tabletin ose smartfonin tuaj dy orë para se të shkoni në shtrat.

– Mundohuni të shkoni për të fjetur dhe të ngriheni në të njëjtën kohë çdo ditë në atë orar.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Në anën tjetër, dhimbjet e kokës mund të shfaqen herë pas here, pavarësisht nëse jeni shtatzënë apo jo. Por, shtatzënia sjell disa shkaktarë shtesë të dhimbjes së kokës si ndryshimet hormonale, mungesa e gjumit, uria ose përfundimi i papritur i zakonit tuaj të përditshëm të kafesë.

Zakonisht mund të trajtoni vetë një dhimbje koke të rastësishme, provoni fillimisht këto trajtime alternative:

– Pushoni në një dhomë të errët dhe të qetë.

– Relaksohuni me meditim ose teknika të tjera relaksimi.

– Ushqehuni shëndetshëm;

– Aplikoni kompresa të ngrohta ose të ftohta në kokë ose qafë.

– Bëni një pushim nga ekrani i kompjuterit ose smartphone.

– Bisedoni me mjekun tuaj për mjekimin e sigurt dhe opsionet e tjera të trajtimit.

– Njoftoni mjekun tuaj nëse dhimbjet e kokës përkeqësohen ose vijnë më shpesh.

Lista juaj e kontrollit të javës së 10-të:

– Vazhdoni të merrni vitamina prenatale.

– Vazhdoni të pini rreth 10 deri në 12 gota ujë në ditë.

– Hartoni një rutinë të shëndetshme të gjumit.

– Merrni parasysh përdorimin e një jastëku të shtatzënisë për të mbështetur trupin tuaj në ndryshim dhe për t’ju ndihmuar të pushoni më rehat.

– Flisni me partnerin tuaj se kur duhet të përhapni lajmet e shtatzënisë.

– Flisni me mjekun tuaj nëse keni dhimbje koke të forta ose dhimbje koke më shpesh se zakonisht.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.