Nëse e dini se keni një gjëndër tiroide joaktive, bisedoni me mjekun tuaj për të pasur një fëmijë.

Mjeku juaj do të kontrollojë nivelet e hormoneve të tiroides dhe të sigurohet që ato janë të sakta përpara se të filloni të përpiqeni të mbeteni shtatzënë, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Nëse nivelet e hormoneve tuaja janë shumë të ulëta, ju keni hipotiroidizëm dhe mund të mos ovuloni siç duhet.

Në anën tjetër, mjeku juaj do t’ju rekomandojë që të merrni dozën e duhur të tiroksinës, hormonit që ju mungon, përpara se të filloni të përpiqeni për një fëmijë.

Simptoma të tjera të hipotiroidizmit përfshijnë:

– ndjeheni më të lodhur se zakonisht.

– keni depresion.

– ndjenja e pazakontë ndaj të ftohtit.

– shtimi i peshës.

Pasi të keni mbetur shtatzënë, duke pasur mjaftueshëm tiroksinë do t’ju ndihmojë të ndiheni mirë gjatë shtatzënisë.

Do të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të tilla si aborti, anemia, presioni i lartë i gjakut dhe lindja e parakohshme.

Sigurohuni që të merrni tiroksinën tuaj siç përshkruhet në recetën tuaj. Fëmija juaj në rritje ka nevojë për hormonin që të zhvillohet.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.