Një dhimbje therëse dhe goditëse që vjen nga fundshpina në këmbë mund të ndihet herë pas here.

Por nga se shkaktohet ajo? Ka mundësi që kjo dhimbje të jetë dhimbja e nervit shiatik, një gjendje e shkaktuar nga ngjeshja ose ndrydhja e nervave.

Çfarë është shiatiku?

Dhimbja e nervit shiatik është një gjendje nervore e dhimbshme që përfshin ndrydhjen e nervit shiatik, një rrjet nervash që kalojnë nga pjesa e poshtme e shpinës deri në fundshpinë dhe në këmbën tuaj.

Nervi mund të jetë i ngjeshur në çdo pikë përgjatë tij, duke filluar brenda shtyllës kurrizore, e cila zakonisht shkaktohet nga një hernie diskale, ose përgjatë itinerarit të nervit ndërsa kalon nëpër legen dhe poshtë këmbës. Kur kjo ndodh, ndonjëherë ndjehet si një ngërç i mprehtë ose një goditje elektrike poshtë këmbës.

Shkaqet e nervit shiatik gjatë shtatzënisë?

Në popullatën e përgjithshme, dhimbja e nervit shiatik shkaktohet zakonisht nga hernia diskale — por dhimbja e nervit shiatik për shkak të një hernie diskale është në të vërtetë mjaft e rrallë gjatë shtatzanisë, duke prekur afërsisht 1 përqind të nënave.

Sidoqoftë, nervi shiatik mund të shtypet nga gjëra të tjera që janë shumë të zakonshme në shtatzani. Ligamentet e liruara, ënjtja e përgjithshme e trupit dhe pozicioni i një fëmije në rritje në legen mund të ushtrojnë të gjithë presion mbi nervin shiatik. Në fakt, 50 deri 80 përqind e grave shtatzëna vuajnë nga dhimbja e nervit shiatik në shtatzani.

Simptomat e nervit shiatik

Dhimbje të mprehta, si ngërç ose si dhimbje elektrike, në shpinë, në fundshpinë dhe në këmbë.

Ndjesia e kunjave dhe gjilpërave në shpinë, të pasme ose këmbë

Ndjeshmëri të madhe në pjesën e mesit të shtyllës kurrizore

Dobësi në këmbët tuaja

Një diagnozë e nervit shiatik gjatë shtatzanisë bëhet zakonisht nga një mjek ose kirurg ortopedik duke kryer një historic të detajuar mjekësor dhe ekzaminim fizik.

Si të qetësoheni nga dhimbja e nervit shiatik gjatë shtatzënisë?

Më poshtë janë disa trajtime në shtëpi që mund të ofrojnë lehtësim të dhimbjes së nervit shiatik gjatë shtatzanisë:

Terapi fizike. Shtatzënia ndryshon hapjen e legenit tuaj për shkak të lirimit të ligamenteve dhe ndryshimit në qendrën tuaj të gravitetit. Terapistët fizikë do t’ju udhëzojnë ndoshta për një program terapeutik.

Mbajtja me ujë të ngrohtë. Nxehtësia mund të ndihmojë në qetësimin e një nervi të irrituar.

Masazh. Masazhet nga terapistët e certifikuar kryesisht me goditje të lehta për të ndihmuar në relaksimin e tensionit të muskujve.

Ushtrimet me ndikim të ulët. Ushtrimet si joga, pilates dhe noti ndihmojnë në ruajtjen e fleksibilitetit dhe forcimin e muskujve.

Ilaçet pa recetë. Tylenol mund të përdoret me ndërprerje për të ndihmuar me dhimbjen.

Trajtime alternative. Akupunktura, puna kiropraktike dhe reiki janë shembuj të disa trajtimeve alternative që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të nervit shiatik gjatë shtatzanisë.

Nëse dhimbja nga nervi shiatik, mpirja ose ndjesia sikur ju shpojnë gjilpërat, ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e jetës tuaj ose aftësinë tuaj për të shkuar në punë, duhet të vlerësoheni nga një kirurg ortopedik. Ata do të kryejnë test fizik dhe do të diskutojnë vlerësime shtesë dhe mundësi trajtimi që janë të sigurta gjatë shtatzanisë.

Por në fund ka një lajm të mirë: Për shumicën e nënave, simptomat e nervit shiatik gjatë shtatzanisë zakonisht zhduken në muajt e parë pas lindjes.

Sidoqoftë, një e treta e grave ende mund të kenë dhimbje të shpinës edhe kur kanë kaluar tre muaj pas lindjes. Në këtë rast, vlerësimi nga një kirurg ortoped për të përjashtuar shkaqe shtesë të dhimbjes duhet të kryhet patjetër.

Si të parandaloni nervin shiatik?

Mënyra më e mirë për të parandaluar dhimbjen e nervit shiatik në shtatzëni është të qëndroni aktive fizikisht dhe të ndërtoni muskuj të fortë në shpinë dhe në fundshpinë. Ka plot arsye pse duhet të bëni stërvitje të lehta gjatë shtatzënisë.

Disa mënyra të shkëlqyera për të bërë disa ushtrime të moderuara, të sigurta për shtatzëninë, përfshijnë:

Not
Gjimnastikë me intensitet të ulët
Ecje
Joga dhe pilates.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.