Me verën në aktivitet, zgjidhja duket se është vetëm një: Ne ngarkojmë kovat tona dhe shkojmë në plazh!

Sidoqoftë, si në det dhe në përgjithësi, ne duhet ta mbrojmë fëmijën tonë nga dielli dhe nxehtësia. A e dini se ka rroba të veçanta që mbrojnë fëmijën tuaj nga dielli, për shembull?

Ka një zgjidhje për gjithçka

Vitalshtë jetike që ne ta mbajmë fëmijën tonë të sigurt nga dielli.

A e shihni fjalën “e sigurt” e tepërt?

Atëherë mjafton të dimë se një djegie e vetme nga dielli në foshnjëri mund të rrisë rrezikun e melanomës (lloji më vdekjeprurës i kancerit të lëkurës) si dhe shfaqjen e rrudhave më vonë në jetë. Përveç kësaj, foshnjat mund të goditen shpejt nga goditja e nxehtësisë ose djegia nga dielli. Kështu që sot, ne do të shohim se si mund ta mbrojmë engjëllin tonë nga rrezet e dëmshme të diellit.

Sidomos deri në moshën 6 muajshe, foshnjat janë veçanërisht të ndjeshme. Kjo nuk do të thotë se ata zhvillojnë mbrojtjen e nevojshme.

Si bëhen djegiet

Drita e diellit është më e fortë ndërmjet orës 10 të mëngjesit deri 4 pasdite, kështu që këto orë janë më të “rrezikshmet”. Sidoqoftë, mbani në mend se foshnjat mund të digjen në kohë të tjera të ditës, si dhe në ditë me re ose “të freskëta”.

Pse Për shkak se djegia nuk shkaktohet nga nxehtësia e diellit, por nga rrezet e tij ultravjollcë (Ultraviolet – UV), të cilat, për mrekulli, reflektohen nga disa sipërfaqe, të tilla si uji, rëra, çimentoja, etj. Bebet janë gjithashtu më të ndjeshëm, pasi lëkura e tyre është më e hollë dhe më e prekshme.

Mbajeni fëmijën tuaj në hije

Përdorni hijen në karrocën e fëmijës suaj sa herë që jeni jashtë. Mund të merrni një hije që përshtatet me karrocën dhe mbron të gjithë trupin nga rrezet UV. Pse Ju do të habiteni kur të mësoni se hija “e thjeshtë” mbron, por vetëm pjesërisht nga rrezet e dëmshme ultraviolet.

Përdorni veshje speciale

Përtej kësaj, këshillohet të përdorni veshje mbrojtëse. Mbuloni krahët dhe këmbët e foshnjës me rroba të lehta dhe me ngjyra të lehta. Mos harroni se ngjyrat e lehta pasqyrojnë nxehtësinë dhe e mbajnë lëkurën më të freskët se ato të errëta.

Ju do të habiteni, por ka rroba, të tilla si rroba banje, bluza dhe të tjera të bëra nga një material që është bërë posaçërisht për të mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit. Mos harroni se produkte të tilla janë në thelb një “investim” i mirë, veçanërisht nëse kaloni shumë orë në det me fëmijën tuaj.

Një kapele?

Kapelja është një “domosdoshmëri” për foshnjën. Preferoni një kapelë me përplasje në pjesën e pasme, në mënyrë që të mbulojë qafën, si dhe mjaft të madhe për të krijuar hije në fytyrën e tij. Nuk do të ishte keq të provoni një palë syze dielli për mbrojtje nga rrezet UV, nëse sigurisht ato nuk e shqetësojnë fëmijën tuaj.

Krem kundër diellit

Zgjidhni një krem kundër diellit me një indeks mbrojtjeje të paktën 15. Preferoni kremërat me diell me veprim të gjerë që mbrojnë nga rrezet UVA dhe UVB.

UVA shkaktojnë djegie dhe rrudha, ndërsa UVB shkaktojnë dëme më të thella në lëkurë. Vendoseni atë 15 deri në 30 minuta para se të dilni dhe rinovojeni atë çdo dy orë. Nëse fëmija juaj futet në ujë, rinovoni kremin kundër diellit sa më shpejt që ta fshini.

Leave a comment

Regjistrohu për të rejat e fundit

Bebja.Com © 2024. All Rights Reserved.