Gjakderdhja gjatë tremujorit të parë të shtatzanisë, a duhet të shqetësohemi?

Gjakderdhja gjatë shtatzënisë është e zakonshme, sidomos gjatë tremujorit të parë, dhe zakonisht nuk është shkak për alarm. Por gjakderdhja nganjëherë mund të jetë një shenjë për diçka serioze, është e rëndësishme të dini shkaqet e mundshme, dhe duhet të  kontrolloheni nga mjeku juaj për të siguruar që ju dhe fëmija juaj jeni të shëndetshëm.

Rreth 20% e grave kanë disa gjakderdhje gjatë 12 javëve të para të shtatzënisë. Shkaqe të mundshme të gjakderdhjes në tremujorin e parë përfshijnë:

Gjakderdhje e vezës; Ju mund të përjetoni disa rrjedhje normale nga 6 deri në 12 ditët e para pasi veza juaj pllenohet në mitër. Disa gra nuk e kuptojnë se janë shtatzëna për shkak se ata e ngatërrojnë këtë me mestruacionet për shkak të një gjakderdhje të lehtë. Zakonisht gjakderdhja është shumë e lehtë dhe zgjat nga disa orë në disa ditë.

Abort; Për shkak se aborti spontan është më i zakonshëm gjatë 12 javëve të para të shtatzënisë, gjakderdhja në tremujorin e parë është shqetësimi më i madh. Rreth gjysma e grave që kanë rrjedhje gjaku në shtatzëni mund të abortojnë, por jo domosdoshmërisht do të thotë se në qoftë se ju keni gjakderdhje ju keni humbur foshnjën, sidomos në qoftë se ju nuk keni asnjë simptomë tjetër.

Simptomat tjera të abortit janë dhimbje të forta në fund të barkut dhe indeve që kalojnë nëpër vaginë.

Shtatzëni jashtë mitre; Në një shtatzëni të tillë embrioni është pllenuar jashtë mitrës, zakonisht në tubën fallopiane. Nëse embrioni vazhdon të rritet mund të jetë e rrezikshme për jetën e nënës. Edhe pse shtatzënia e tillë është potencialisht e rrezikshme, kjo ndodh vetëm në rreth 2% të shtatzënive.

Artikulli i perkthyer nga nje site i specializuar mekesor per shtatzanite: webmd.com

Shenim i rendesishem: Ne cdo rast eshte mjeku juaj ai qe do te vleresoje gjendjen tuaj, dhe do tju jape keshillat e nevojshme. Ju urojme shendet!

Ndoshta do t'ju pëlqente të lexonit edhe...

140 përgjigje

 1. magbule says:

  Jam shtatzen qe nje muaj e gjys dhe sod kur u zgjova ne mengjes e pash se kisha gjakderdhje jo shum te madhe ashtu veq isha shenjuar dhe gjaku nuk ishte siq duhet me qen I kuq por ishte me ngjyr kafe qka don te thot kjo a mundeni mem tregu pasi qe skamshum njohuri sepse eshte shtatzanija ime e par..

 2. rovi says:

  Jam shtatezane ,pasi kam bere testin e gjakut me doli pozitiv ,por tani kam pak mestruacione ,por me ngjyre te kafte jo ngjyre te kuqe .
  Te lutem me kthe pergjigje ,se me pare kam bere 2 aborte ,jam ne shum merak ,

  • editor says:

   Duhet te konsultoheni me mjekun specialist, ndonjehere njollat kafe nuk jane asgje, thjesht papasterti, por mos e lini pas dore dhe keshillohuni me mjekun per ndonje mjekim te mundshem dhe mundohuni te jeni sa me e qete. Ju urojme shendet

  • Dona says:

   A ke gjen të doktorri nese tka thon qe beba është mir është normale . Edhe un kam pasur tri aborte tash e kam djalin 2vjet e gjysë jam prap shtatezon 6+4 kam nestracione te kafta qe 5 dit po beben mir e kam

  • Mira says:

   Prsh ju lutem tme ktheni pergjigje a jam shtatzene ne fund te ketij muajt pata daten qe me vishin mestrualet dhe mnejten 2 dit te rregullta qe un i kam 5 dit zakonisht

  • Leja says:

   Prsh ju lutem tme ktheni pergjigje a jam shtatzene ne fund te ketij muajt pata daten qe me vishin mestrualet dhe mnejten 2 dit te rregullta qe un i kam 5 dit zakonisht

 3. H says:

  Deri ne sa jave nuk i ngjohet fmis rahjet e zemres

 4. Marigona says:

  Mirdita te nderuar..Jam 6 javeshe shtatezene dhe para dy dite pata gjakderdhje te kafte te mbyll dhe menjehere shkova ne emergjence..me bene nje eko bebja ishte mir..por djeh edhe sod kan filluar te shtohen dhe jam duke u bere shummmmm merak..ju lutem me ktheni prgj

  • editor says:

   JU duhet te flisni me mjekun tuaj per cdo shqetesim, eshte ai qe do te sugjeroje masat qe duhet te merrni. Keto njolla jane normale ne nje perqind te shtatzanive, por asnjehere nuk duhen neglizhuar.
   Ju urojme shendet!

 5. nora says:

  prsh kam vajzen 10 muajshe dhe serisht jam shtatzani te dyfisht a diqka rrezik per mua se ikam me operacion edhe kam prej javes se katert shtatzanis gjakderdhje nganjeher shumm nganjher me pak ju lutem ktheni pergjigje um kan than me obortu se ska beba placenta po un duhet te pres edhe pak

 6. Hana says:

  Jam ne muajin e par te shtatzanis edhe ikam pas disa pika te kafta si gjakderdhje edhe ju kisha lut ne cilin muaj ndegjohen rrahjet e zemres te fmis

 7. Linda says:

  Pershendetje jam shtatzan dhe esht femija im I pare kam qen te doktorri dhe me ka than qe kam gjakderdhje te brendshme po une sjom ka e kuptoj qysh munet me kan gjakderdhje te brendshme a kishi mujt me ma spjegu faleminderit

 8. shkenda says:

  Qe nga 18 korriku qe e kam.pas ciklin me nuk me ka ardhur jam 36 vjeqare dhe e martuar qr tet vite asnjeher nuk.kam qen shtatzane shum jam brengos kam.ber teste te gjakut dhe te urines edhe eho po nuk ka pas diqka tani po kam kapak gjakderdhje te lehta ngjyr pembe dhe pa dhimbje nganjeher kam edhe turbullime dhe po i ndjej shum ererat dhe po ha shum jam fry tegjitha simptomat e nje shtatzanije i kam se di qpo ndodh me.mua mjeku me ka than se pa u ba tre muaj nuk muj me pa diqka me eho me ka shiku gjithqka.asht normal me.ka then leja kohes din me dal.shtatzanija ne pah pernjeher .

 9. Kaltrina says:

  Une Jam shtatzane javen e par Sod kam pak gjak jo Edhe Shum gjak i Pempe Pak kam dhimbjen ne bark ju lutem me tregoni Qka mundet me ndodh e kam humb fmijen a Po asht normale gjakderdhja Te Grat shtatzane

 10. lude says:

  Mirdita,kam bere ivf dhe sot eshte dita e 21 testi me doli pozitiv.Mirpo dje ne mengjes kisha sekrecione kaffe dhe sot pak si gjakderdhje te lehte.Ju lutem a eshte abort.Eshte hera e trete qe bej ivf jam 26 vjecare.

 11. pa emer says:

  Pershendetje.

  nje shoqja ime eshte 5-javeshe shtatzane para 3 ditesh ajo ka pasur kriza shume te forta ne barke kur ka shkuar ne banjo ka pasur gjakderdhje po jo shume heren e dyte ka pare ngjyre pink vetem kaq por jo gjakderdhje.diten e dyte ka pasur kriza te forta ne pjesen e fund shpines kur ka bere testin I ka dal pozitiv.Jam shume ne merak dhe nuk di cfare ti rekomandoj pervec se ti drejtohet mjekut.Me ben te ndihem keq se ajo thote qe e ndjej nuk e kam humbur dhe ne te vertete nuk dua ta deshperoj edhe pse I kam thene qe ekziston mundesia qe .Ju lutem me jepni nje pergjigje .

 12. sumeA says:

  pershendetje
  desha te ju pyes un kam kryer mardhenje dhe tash kam gjakderdhje 1 jave para dates se menstracioneve dhe nuk me vijn shum sikur zakonisht, a mos rasisht jam shtatzan sepse kam pasur edhe dhimbje gjinjeve dhe urnim te shpesht

 13. deshire says:

  Mirmrama jam ne javen e 10 te shtatzanis dhe ma kan ardhur gjakderdhje sedi per qka aban mem ndihmu me pergjigje .

 14. branka says:

  pershendetje jam ne javen e 6-7 te shtatzanise dhe kam dy dite kam pas gjakderdhje pa dhimbje ne fillim ishin si kafe leht pastaj ndonjehere me binte si pike roze .Vajta te dojtori me tha eshte cdo gje ne rregull ndonjehere eshte normale me dha disa vitamina dhe pothuajse dy dite spara kam pasur, sot ne mbremje kur urinova pash se piceta me ishte bere me gjak te shplare . Ju lutem me thoni se eshte normale,pasi dojtori me tha se ka shtatzani qe paraqesin gjakderdhje ka qe ska , ju lutem me jepni nje pergjigje qe nuk duhet te shqetesohem pasi un skam as dhimbje ne fund te barkut as dhimbje shpine asgje

 15. fatlume says:

  Mirmbrema jam ne javn e 11 te shtazanis dhe sot ne mengjes pas urinimit kam vrejtur dy pika gjaku te trasha si dhe tash pas kryerjes se urinimit ju lutem a paraqet rrezik per abort sepse eshte shtazania ime e pare.

 16. Ada says:

  Pershendetje jam ne fillim te shtatxanis javet e para. Bera testin doli pozitim, pas 10 ditesh kam gjak derdhje sikur kam menstruacione, vajta te mjeku me dha disa ilca per 5 dit dhe do shkoj te bej nje eko. A rrezikoj te kem hubur beben time??? Ju lutem me ktheni nje prgj??

 17. Ina says:

  Ju lutem a mundet me me tregu kush jam 1muaj shtatezene po me del gjak sikur te isha me perioda
  July lutem me tregoni jam merzitur shume. FALEMINDERIT

 18. Ina says:

  Pershendetje jam ne fillim te shtatzanise por dje me ka dalur gjak sikur te ishin perioda ju lutem a mundet me me tregu kush a i ka ndodhur ndonjeres jam shume e merzitur eshte shtatzania e par. FALEMINDERIT

  • Pranvera says:

   prsh ina a mundeni mem tregu qka ka ndodh me beben e juve sepse kam te njejtin Problem jam Shum e shqetesuar por un kisha nje Abort jam perseri shtatezen flm

 19. Zana says:

  Ne disa shtazani gjakderdhja esht normale ama duhet konsultu me doktorrin

 20. Zana says:

  Un jom ne javen e 7 te shtatzanis dhe kam pasur gjakderdhje por mheku me ka then kjo gjakderdhje esht larg nga aty ku bebja esht duke u rritur

 21. Liza says:

  Jam Shtatzan ne javen 7 e kam me ivf jam 39 vjeq kam qen te Mejeku Jeton ne Zvicerr Mejeku me tha es ki Pak gjak mrenda afer mitres mundet me deshtu kam frik kjo asht shtatzanij e par,kam kani her dhimt te barkut krejt bosht ju lutem me tregoni a jam ne rezik per Abort

 22. Ina says:

  Pershendetje!jam shtatzane ne javet e para neser kam viziten te mjeku po jam shume e shqetsuar se sot me kishte dale gjak si i trash e si me jarge,kur u fshiva me doli dhe gjak i piksur me ngjyre te erret,dhimbje nuk kam fare.Ju lutem me ktheni nje pergjigje cfare mund te kem se jam shume ne merak mos eshte abort!

 23. Zurije says:

  Peshendetje jam nje vajz 25 vjeqare jam ne muain e 3 te shtazanis qe dy jav kam dhimbje perfun barkut dhe kam gjak por jo shpesh er pas er jam shku te mjeku me tha fmija osht Mir e ska problem qe del gjak

 24. lona says:

  pershdetje jam.21 vjeqare jam.shtatzene 8 javesh kisha gjakderdhje.te kafte.shkova.tek mjeu me.tha normal eshte me.kontrolloj pasi.erdha nga.mjeku kisha edhe me.shum gjakderdhje te.kuqet.dhe.dhimbje.barku si dhimbja e menstruacioneve jam shum.ne merak a.esht.normal qe kam.gjakderdhje si te ishin menstruacionet..

 25. Sarita says:

  Gjat kohes se ovulimit kam pas gjak me ngjyr kafe ashtu 3-4dit dhe nuk kam femij qe 6 vite me kan than qe kanalet i kam pas te mbyllura njerin e kam qel para nje kohe a eshte kjo nje shej e mir per te ngelur shtazene ne mujin e ardhshem ju faleminderit

 26. Bellka says:

  Pershendetje joam ne muajin e dyt te shtatzanis mbrem pata gjakderdhje si ngjyr portokalli dhe nje cop te madhe gjaku shkova te mjeku dhe mjeku me tha qe beba esht mir por jam ber shum merak a mundet te vazhdoj te shtatzania deri ne fund ju lutem me tregoni

  • editor says:

   Mund te jete gjak nga muret e vagines, nese mjeku ju ka thene qe jeni mire, mos u shqetesoni. Gjithsesi per cdo shqetesim ne te ardhmen duhet te konsultoheni me mjekun tuaj

 27. Aferdita says:

  Psh jam aferdita a munet kush mem tregu mu kan vonue periodat tash 12 dit e sot kam pas gjakderdhje sikur jan periodat kam pas te perziera javen e par edhe ne stomak kisha djegsim eko nuk kam ba testi më ka dal negativ nuk jam kan asiher shtatzan ju lutem më tregoni qa mund t’kam

  • editor says:

   Aferdita duhet te merrni me qetesi sepse testi nuk tregon me saktesi ne ditet e para, por nese nuk prisni dot dhe pak dite shkoni per nje vizite tek mjeku per te percaktuar nese jeni apo jo shtatzane

 28. Aferdita says:

  Aferdita jam ju lutem më ktheni përgjigje jam shum e merzitun. Flm

 29. Dona says:

  Pershendetje jam dona jam shtatzan sapo kam hy ne muajin e tret por kam gjak derdhje ngjyr kafe qe 4 dit dhe dhimbje barku her her kam qen te mjeku me shikoj benen ajo mir ishte a mun te me thoni a esht diqka rrezik flm per mirkuptim

 30. Ina says:

  Pershendetje gjithve jame shtatzane ne javen e 5. dje isha ne kontroll sepsr kisha dhimbje barku dhe shpinde. Kur shkova ne kontroll me tha mjekja je mir fryti eshte mir me rendesi gjakderdhje mos te kesh. Un u ktheva nshpi pas 2 oreve me plasi gjakderdhja vajta menjeher tek mjeka ne spital me ben kontroll echo analiza gjakut por se kuptojn pse kam gjakderdhje dhe keto dhimbje mos vall do ta hum beben ju lutem me ktheni pergjigje jam shum ne merak sepse eshte shtatzania ime e par pas 2 viteve martese jam shum e brengosur. Falemi derit .

  • editor says:

   E dashur Ina, gjakderdhja nuk eshte nje shenje e mire gjate shtatzanise, por ndonjehere ajo mund te jete vaginale pra ska lidhje me fetusin. Gjithsesi flisni perseri me mjekun dhe merrni mjekimin qe ju duhet. Gjithe te mirat!

 31. Majlinda says:

  Pershendtje ! Ju lutem jam 13 javeshe shtatezene , dhe eshte hera e pare qe kam patur pak gjakderdhje me ngjyre te hapur , a rrezikoj dicka ??
  Ju lutem mu pergjigjni ?

 32. Rezi says:

  Pershendetje…periodat e fundit i kam patur ne 26 prill…muajin maj nuk me kane ardhur periodat po ne dje pata disa njolla kafe sot erdhen periodat normal…mua nuk me vonojne njehere periodat madje me vijne 4 ose 5 dite para…doja te pyesja a ka mdonje mundesi te kem ngel shtatzane…flm

 33. Dorina says:

  Prsh jam 20 vjec..bera testin Doli Mir vajta tek mjeku isha 3 haveshe shtatzane ….por kam pas sekrecione ngjyr kafe Jo gjate gjith dites shum Pak ….ka raste rreziku tl ktheni prgj jam ne merak jam ne shtatezanin e par kam dhimbje te lehta fundi barkut

 34. ana says:

  pershendetje doja tu pyesja per dicka ,,,pas aktit seksual me burrin perdora nje pilul 72 orshe pas nje jave pata gjakderdhje me ngjyre te hapur per 6 dit kurse tani i kam me ngjyre te erret kam 12 dit q kam gjakderdhje ,,,,ju lutem e kam nga pilula apo kam dicka tjeter???

 35. ana says:

  kam dhimbje te leta n fund te barkut dhe enjtje dhe dhimbje te gjoksit

 36. Fatbardha says:

  Pershendetje jam shum e shqetsuar ju lutem nese mundeni tme ktheni pergjigj je sa me shpejt. Jam ne javen e 6 dhe mbrem mbas kryrjes mardhenjes kam pasur gjakderdhje ne fillim doli ca pastaj vetem ngjyr roz sa her ce fshihesha me fasolet jam shum e shqetsuar pasi i kam humbur dhe dy shtatzani tjera dhe jam shum ne stres jam jasht shqipris dhe jam pa dekomenta

 37. ana. aliji says:

  jam ne javen e 7 te shtatzani jam njolla si te verdha a esht ne rrezik bebi ajo

 38. ina says:

  Pershendetje jam 3 javeshe shtatzene kam bere eko .testin dhe me ka dale pozitiv tani ne eko me thone qe je akoma e vogel dhe nuk shikojme gje dikush me thote e shikoje dhe disa mjek tjere nuk arrijne ta shikojen kisha dhimbje te barkut e shpines me del gjak sikur te isha me ato a mund te me sqaroni ju lutem

 39. Agnesa says:

  Ju lutem me nduhmoni nese i ka ndodh ndokujt me tregoni jam shtatzane 5-6 jav qe 8 dit po kam gjak nuk pom ndalet mjkeu pas nje jave me ka tha hajde ne ekografi jam shum keq qka mendoni a osht shtatzani jasht mitre apo qka

 40. Didi says:

  Hallo jam shtatzan 4 jav amo po kam gjakderdje pika te kaft e jom shëqtesu

  Asht shtatzana e par a mundi mem tregu esht rrezik.vetem kurr te shkoj ne banjo Tani kom kah pak gjakderdje pika te kafta duhet me boh Termin te mjeku amo iom shum e sheqetsum per kete me tregoni dicka ju lutem

 41. ilda says:

  Ju jutem me ktheni pergj jam shum ne merak

 42. ilda says:

  Me tregoni diqka ju lutem

 43. eleni says:

  Prsh mu vonun periodat 7 dite muj e par i kisha te gjitha shenjat e shtatzenis e bera testin shtepiak me doli negativ me dat 27 shtator i kom prap periodat me esht fry barku shum mos vall jam shtatzene

 44. Ana says:

  Pershendetje kam kryer mardhenie ne daten 15 korrik me Kane ardhur periodat ne daten 10 gusht dhe me lane ne daten 15 gusht me erdhen perseri ne 3 shtator me lane ne 8 shtator tani Jam perseri me perioda kam ber shum teste dhe me kane dal negativ. A mund ta di jam apo shtatzan.

 45. Lea says:

  Une kisha ciklin e fundit me daten 5 shtator dhe zakonisht me vien me rregull ne 28 dite ndersa sot eshte dada 4 tetor dhe me jane lajmeru dy pika kafe vetem . Mund te me jepni nje pegjigjje ju lutem

 46. Anna says:

  Mbr periodat e fundit i kam pas me dat 27 shtatot kur mund te kem ovulimin periodat i kam te rregullta ju jutem me ndihmoni po du shum te kem nje bebè kam 3 muaj qe provoj te ngel shtatzen po PA sukses

  • Saga says:

   -Ovulimi eshte cdo 14 dite pas ciklit menstural …
   -Nuk duhet te kryesh mardhenie disa dite
   -pozicioni me i mire per te ngelur shtatzane eshte doggy style
   -duhet te qendrosh per disa kohe me kembet lart pas ejakulimit
   -Nuk duhet te besh dush me uje te nxehte

 47. Anna says:

  Kam degjuar per acid florik un jetoj ne itali a me kte emer mund ti gjej ne itali pres pergjigje

 48. tina says:

  Pershendetje dua te di rreth menstruacioneve me jan ardh 5 fit me heret dhe ne dy dit e para kam pas normal en diten e tret me jan ardh te kafta tani jam diten e 4 prap kam gjakderdhje normale mirpo nuk kam shum qka mund te jet

 49. Asek says:

  Mirmbrema ..
  Jam ne javet e para te shtatzaniss , por kam shum dhimbje barku ? Mund te me trefoj dikuush a paraqet rrizik per beben ?

 50. Anna says:

  Edij qe jam ber shum e bezdisshme po kam nevoj per ndihmen tuaj kam ber shum pytje asni pergjigje skam mir jetoj ne itali desha te dij per acid florik me kte emer mund ti gjej ne itali

 51. Saga says:

  Pershendetje …
  Testi i shtatzanise a e tregon shtatzanine ne muajin e 3-te ?

 52. Rina says:

  Pershendetje jam shtatzane ikom 3 muj e 1jav dhe kom menstracione amo te kafta te mbyllta amo mjeku me ka than qe kom hermatom e dashta me dit aosht rrezik qe kom te kafta

 53. Anna says:

  Flm Saga per ndihmen qe me dhe

 54. Anna says:

  Me jan vonu 1 dit periodat mos esht ndonje shenje e mir kjo dhe doja te dij kur mund te behet testi

 55. Anna says:

  E bera testin e shtatzenis me ka dal ni vij e kuqe dhe ni vij si ngjyr roz a jam a po jo shtatzen

 56. Ari says:

  Kam vones te ciklit 4dit ekam ber testin 3dit me ka dal negativ kam qen te mjeku ne ultraza nuk u vrejt qe jam Shtatzan e kam ber analizen e gjakut me ka dal qe jam shtatzan po pas 2 dite kam mistracjone me ngjyr kafje jo ter kohen po vetem kur po urinoj kam dhimje te barkut dhe shpines her pas here ju lutem me tegoni a eshte rrezik

 57. Ema says:

  Pershendetje mukan vonu 2 dit mestra pom del gjak I kaft pak amund jam shtazan dhimbje skom

 58. Sara says:

  Kam vones 3 dit te mestracion po kam pak gjak te kaft aesht normale kjo mundeni mem tregu dikush . Flm

 59. Sara says:

  Dhe pas sa ditve tregon testi seje shtazan ju lutem me tregoni ?

 60. Ema says:

  Ajuka ndodhur dikujt te ket gjak derdhje te leht 4 dite e para te kohes se mestracionev . Un kom 2 dit gjyr kafe e sot me esht ndrishu ngjyra ma prej gjaku ju luten me tregoni

 61. Alea says:

  Amun mem tregu prej ciles dit kepas gjak derdhje mundesisht me tregoni dikush

 62. Ari says:

  Me dt 23 nentor me erdhen perioda ngjyre kafe Sot jemi me 4 dhjetor kam akoma bera testin isha 3 javeshe shtatzane Por po me shqetsojne shum kto periodat me ngjyre kafe qe nuk po ndalojn skam shum Por perdit nga pak Takimin te doktori e kam pas 2ditesh a rrezikon bebi

 63. Alirs says:

  Pas sa ditesh tregon testi se SE A je shtatzane

 64. ilda says:

  Prsh jam ilda. Bera testin me doli nje viz e zbeht dhe nje viz e fort ngjyr tkuqe. Periodat mkan kaluar. I kisha me dt 27_28 dhe nga data 29 me erdhen ngjyr kafe deri dje. Sot kam shum gjakderdhje dhe dhimbje ne fund te barkut.mund te me ndihmoni ju lutem? Flm

 65. ilda says:

  Prsh jam shtatzenen 4 muj e 5 dite a mun mem tregu dikush ne cilen muj leviz bebi

 66. era says:

  Pershendetje ju lutem kisha dhimbje barku nuhatje per te vjell ,marrje mendsh dhimbje koke shume oreks fare ,,por 3 dit me vones me erdhen mustiracionet bera testin ate dit qe me erdhen por negativ edhe pse jo me sasi si hera tjera por akoma kam edhe fryrje barku ato siptoma a thua jam shtatzan ju lutem nje mendim

 67. bora says:

  prsh dua prgj
  dyshoj se jam shtatzen
  me kan ardhur periodat 5 dit para dates por ngjyr kafe
  kam dhimbje barku urinoj shpesh

 68. elena says:

  prsh..jam nje vajze 24 vjecare dhe kam pasur shum shenja shtatzanie,gjoks te enjtur dhe areola te errta,nuk e prekja dot.uri,djegje ne stomak sidomos naten,urinim i shpeshte,ndryshim humori,diarre,,dhe shum shenja qe perkojn.por me erdhen periodat ,,a mund te kete mundesi te jem shtatzane?ju lutem me ktheni prgj

  • merita says:

   Persh. Kam nevoj per ndihemen tuaj cikli me eshte vonuar qe 9 dite kam dhimbje te gjoksave vjellje maramendje lodhje me flihet gjum shume a ka mundesi te jem shtadzane mire po sot kom pas gjakderdhje jo shume siku uje ngjyr kafeje ju lutem me tregoni sepse don tme ike truri nga meraku kam nevoj per ndihmen tuaj

 69. Kaltrina says:

  Pershendetje a mund te me ndinoni qe 1 jav kam kry mestriacjonet po sos pata mardhenje me burr provojm me mbet shtatzan mbas 1 ore qe ngrita kan pata pak gjak pembe ku litem me ndimoni se provoj me ngel shtatzan

 70. Kaltrina says:

  Pershendetje a mund te me ndinoni qe 1 jav kam kry mestriacjonet po sod pata mardhenje me burr provojm me mbet shtatzan mbas 1 ore qe ngrita kamb pata pak gjak pembe qa do me than ndimoni se provoj me ngel shtatzan heren e par kom oberti kan ngel shtatzan jasht anit jam24 vjeqare pres mem dhan pergjigjje

 71. Dana says:

  Pershendetje . Mu vonuan periodat dhe mbreme bera disa teste te cilat rezultuan pozitive . Sot dola ne banjo dhe po fshihesha nderkoh mu mbush letra me gjak , po gjak te kuq , jo kaf . A esht e rrezikshme ?

 72. Liina says:

  Kam ber testin nje dit para se te me vij cikli ka rezultu negativ te nesermen me kan ardh por jo si zakonisht ka fillu pik e kaft mandej gjak shum i mbyllt per dy dit dhe u ndal te treten dit serish veq nje pik e kaft a mund te jem shtatzan edhe a e tregon testi nje dit para ardhjes se menstracionev

 73. Mia bruna says:

  Pershendetje. Jam ne javen e 9+3 dhe shqetesimi Im eshte se qe nga java 4 kisha sekrecjone kafe Deri ne javen e 9 kam 3dite me gjakderdhje por dhimbje skam kam shkuar te doktori dhe gjithcka eshte ne regull me beben .jam shume e shqetesuar mos ka rezik sepse kam pasur 2 here abort spontan .a i ka ndodhur ndonjeres keshtu ju lutem me jepni mendimet tuaja sepse jam shume e shqetesuar. Ju falenderoj

 74. ilda says:

  persh. para 1muaji n javn e ciklit I pata vecc ditn e par normale menstruacionet.past dit e tjera thjsht pika. dhe kt muaj po asht m erdh cikli dje. me shum dhimbje dhe pata copa gjaku t mpiksura q m ran. dhe sot n mgjes t njejten gj.m ran disa si copa gjaku. dhe tani prp jam me pika jo cikel normal. cfare mund jet? nj pergj ju lutem se jam n merak

 75. Eli says:

  Pershendetje jam ne javen e 5 te shtazanis 2 dite kisha cikel te kuq isha ne mjek mjeku me tja se êsht gjithcka ne rregul nese ka mundesi ndeni keshill edht normale sepse jam ne shtatezanin e parë

 76. valmire says:

  pershendetje a duhet me shkku me bo analizen per shtatzani enkas per shtatzani apo tregojn edhe analizat e pergjithshme, se kam mundime maramendje lodhje po ni lloj cikli ngjyr kafe qe 2dit.

 77. Elena says:

  Jam shtatezen ne 3 javorshin e par pata rrjedhje gjaku dhe jan si ne forem mjalti kam edhe dhimbje barku t forta mund ta kem humbur femijen ju lutem m ktheni prgjigjr

 78. Elena says:

  Jam shtatezen ne 3 javorshin e par pata rrjedhje gjaku dhe jan si ne forem mjalti kam edhe dhimbje barku t forta mund ta kem humbur femijen ju lutem m ktheni prgjigjr ju lutem sa m shpejt

  • Besa says:

   Mirmrama mFal qe po te pyes po pata deshir me dite se a tka shku qdo gje nrregull me Shtatzanin pasi ke shkrujt per kto probleme, se po me ndodh tani dhe mua e njejta
   Flm

 79. Hira says:

  Pershendetje un jam ne Muajn e 3 te shtatzanis dhe gjate gjithe shtatzanis kam pas ndonjeher shum gjak (rrall) dhe si kafe ose pak gjak dmth jo e paster.
  Dje kisha kontrollen dhe me tha mjekja te njejten gje si heren e fundit qe bebja esht shum mire por kam shum gjak prane vendit te femis, kam shum merak. Jam ne perdorim te disa tabletave per rreg te menstruacioneve por mjekja tha skemi cbejm vetem duhet te shpresoj qe gjaku te zhduket. Keni ju ndonje keshille?

 80. Jara says:

  Pershendetje un jam ne Muajn e 3 te shtatzanis dhe gjate gjithe shtatzanis kam pas ndonjeher shum gjak (rrall) dhe si kafe ose pak gjak dmth jo e paster.
  Dje kisha kontrollen dhe me tha mjekja te njejten gje si heren e fundit qe bebja esht shum mire por kam shum gjak prane vendit te femis, kam shum merak. Jam ne perdorim te disa tabletave per rreg te menstruacioneve por mjekja tha skemi cbejm vetem duhet te shpresoj qe gjaku te zhduket. Keni ju ndonje keshille?

 81. Joana says:

  Pershendetje
  Une jam shtatzane 4 javshe
  Por kam gjak derdhje pak jo shume
  Isha ke gjinekologu me pa tha beben mire e ke , po une kam dhimbje si dhimbjet e mestruacioneve
  Nuk eci dote kam dhe dhimbje barku ,a eshte e rrezikshme per beben kur ke gjak derdhje, te kalon me kalimin e kohes apo jo? Une kam pasur dhe 3 aborte me para
  Ju lutem me ndimoni ka pasur raste qe e kan kaluar te till shtatzane ? Flm

 82. Lili says:

  Mbas kater dite vonese te ciklit kam shenja kafe shum pak po tash tre dit keshtu nga pak, nuk me ka ndodh kurre sepse gjithmone kam ciklin e rregullt dhe desha te di a mos jam shtatzene nuk kam dhimbje barku vetem pak dhimbje shpine. flm nese me pergjigjeni

 83. kjara says:

  pershendetje me fal qe ju bestis kam tentur gjat muajit per t mbetur shtatezan,por ciklin nk e kam shum te rregullt dhe sot nje muaj me kishte ardhur u bera 2 dit qe kam vetem pak fare gjak derdhje ngjyr kafe dhe kam dhimbje mesi duhet t perovoj nje test shtatezanie, cfar do te thot se jam shtatezen kam dhe pak dhimbje barku

 84. lora says:

  kam bere ivf ,me erdhi cikli ne daten qe e kisha me me ardh por e theksoj se dy ditet e para me erdhen krejt pak dhe te kafta ateher me erdhen me ngjyr te theksuar por me copa ,ju lutem a ka mundesi te jem shtatzen

 85. jeta says:

  Me date 11 dhejtor kisha ciklin sot me po me 11 janar me erdhe cikli. kame dhimbje te barkut sikur te mestracioneve nderkohe qe deri sot kisha shpresa se jam shtatezan edhe pse para tre ditesh testi me doli negativ . Ju lutem me tregoni jam shtatezan apo jo.

 86. Stela says:

  Mirembrema!Pasi bera testin dhe me doli pozitiv por viza e dyte e zbehte. Pas 3-4 diteve pata mardhenie me burrin dhe me pas kur urinova ne Leter pash pak gjak po shume I lehte dhe me pas kaf dhe mepas me I kuq.Vajta te doktori personal Po s dukej gje me tha.Me beri nje test dhe e pa te zbehte dhe ai pozitive.Me dha nje kure per 10 dite dhe do shkendija javen tjeter.Periodat vazhdojne akoma si uje roz,eshte dita e 8.Ju lutem mund te me thoni nqs mund te ndodh ne javet e para te shtatzanise?

 87. Dona says:

  Pershendetje
  Jam 3 muajshe shtatzënë dhe kam gjakderdhje, kam pas njeher me dt 24 shkurt dhe 9 mars ne te dyja ditet 2 or me kan nejt dhe jan si te rosta, por edhe sot kam gjakderdhje gjat gjith nates, jam shume shqetesuar se kam deshtuar nje her, nuk kam dhimbje po kam shum ethe, jetoj jasht shtetit dhe ktu spitalet te marin shum koh per nje takim me doktorin ju lutem me thoni dicka

 88. Mira says:

  Pershendetje tash jam ne javen e 12 te shtatzanis para dy jave kam pasur gjakderdhje mirpo bebi me tha qe eshte mire dhe vetem shtrit me nejt mirpo tash mu ndalen tri dit prap po kam si ngjyre te qel jo shume qfare mund te jet kjo nese mund te me tregoni a eshte rrezik diqka deri sa mund te zgjas

 89. drenusha says:

  prsh deshta te bej nje pyetje edhe un kam cikel te rregullt qdo muj me vin nje dit para dates qe i kam ne muajn e kaluar i kisha me 8 prill e sot esht data 6 maj mua me kan ardh disa pika ngjyr kaffe qka dmth kjo me tregoni ju lutem

 90. Elda says:

  Pershendetje nese te vijne periodat mbas nje muaj e dy jave do te thote qe je shtatzane mbasi nje muaj e dy jave te vijne prap periodat

 91. Edona says:

  Jam shtatzan qe3jav po sot kam gjakderdhje po edhe vjellje te teprts po doktor ekam lindjen e 3 me operim

 92. Njomza says:

  Mirembrema du ta ndaj nje shqetsim me juve me vijn vetem tri dit si ngjyr te mbyllur gjaku mirpo me dhem ngapak fundi i barkut dhe dy her me ka ardh me vjell mirpo kshtu per brenda dhe nje dit kam pas me shume gjak ato dit jo kam deshir mem tregu a jam shtatzan dua te me pergjigjeni

 93. Genta says:

  Persh.un jam 24 vjec para 4 vitesh kam pas nje abort spontan dhe deri tani nuk kam ngel dol shtatzani jam vizituar po doktoret me thon qe vezet jan ta pa zhvilluara nuk e di cfar te bej jam shum e merzit se a do ngel serisht shtatzan ju lutem me thoni dicka

 94. Genta says:

  Jam shum e shqetesuar prandaj po ju shkruaj pse nuk me kuptoni nje shpjegim kerkoj

 95. Tina says:

  Prsh me jepni pergjigje julutem a jam shtatzene e pata daten e mestrualeve ne fundin e kti muaj me erdhen 2 dit te rregullta dhe me iken nderko qe un i kam 5 dit te rregullta a jam shtatzene

 96. Tina says:

  Pershendetje. Kam 17 dit Qe jam me cikel nuk me ndalen jam e merakosur Qka me kishit kshilluar

 97. Ela says:

  Jam shtatezen ne 3 javorshin e par pata rrjedhje gjaku dhe jan si ne forem mjalti kam edhe dhimbje barku t forta mund ta kem humbur femijen ju lutem m ktheni prgjigjr ju lutem sa m shpejt

 98. Mira says:

  Jam shtatezen ne 4 javorshin e par pata rrjedhje gjaku dhe jan si ne form mjalti kam edhe dhimbje barku te forta mund ta kem humbur femijen ju lutem m ktheni prgjigjr ju lutem sa m shpejt

 99. Nora says:

  Pershendetje se dy dite kam vetem ka dy pika gjak ngjyre cafe a ka mundesi me kan shtatzan ,,ju lutem me tregon!

 100. Arbnora says:

  Pershendetje desha te pyes menstracionet me jan vonu dy dit testi i shtatzanis me ka dalen negativ po kam dhimbje barku dhe pika gjaku te kafta ju lutem per pergjigje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *